Kontakt

PR-kontakt
Position:
Mette
Adresse:
¤ Mette L. Sørensen, Vestsjælland
Email:
Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.
Tlf.:
Mette: +45 24 80 68 35

Diverse information

Diverse information:

PR står for ’Public Relations’ og handler om klubbens relationer til omverdenen – og hvordan disse relationer kan forbedres og/eller vedligeholdes. Men det handler i høj grad også om at varetage racens interesser og image i de offentlige medier, og her kan kommunikation og PR bidrage som et strategisk redskab – helt på linje med, som når fx en almindelig virksomhed bruger markedsføring og forretningsudvikling.

Det drejer sig også om klubbens forhold til dem der arbejder for klubben, medlemmerne, DKK, politikerne og resten af omverdenen. Som en seriøs klub skal vi tage højde for, at disse forhold er i evig forandring – og afgørende for klubbens udvikling.

Som led i PR-arbejdet omkring racen kan her nævens nogle eksempler på hvilke opgaver PR-kontakten har varetaget siden april måned 2009, hvor posten blev oprettet:

 • henvendelser til journalister og medier med henblik på at kræve dementi og ændring af artikler, hvor Bullmastiffen fejlagtigt har fået negativ omtale.
  NOTE: I perioden april 2009 - august 2009 har der været ca. 20 sager, hvilket har affødt mere end 300 e-mail korrespondancer til og fra hovedsagligt journalister, nyhedsbureauer, redaktører på postomdelte aviser samt netaviser (lokale som landsdækkende), politi etc.. I 99 % af sagerne har udfaldet været et dementi og/eller ændring af artikelteksten (se et eksempel her fra www.dr.dk teksten til højre for billedet). Kun et par journalister og redaktører har været for fagligt stolte og ville hellere bringe noget der var forkert end at ændre de fejlagtige oplysninger.
 • fast kontakt til DKK's Kommunikationskonsulent i forhold der vedrøre racens fremtid i Danmark
 • pressemeddelelser (hvilket oftest har vedrørt regeringens Hundelov og Observationslisten).
 • skride til handling overfor annoncer der reklamerer med salg af hunde/hvalpe under falsk racebetegnelse som Bullmastiffer, med henblik på at få flyttet annoncen til den rigtige kategori (som oftest er "blandingshunde") samt få fjernet racen Bullmastiff fra annoncen. Det være sig både kontakt til annoncører og annoncevirksomhederne, med hvilke vi overvejende har et godt samarbejde med.
  NOTE: I perioden siden april 2009 har PR-kontakten behandlet ca. 25 sager vedr. annoncer med falsk racebetegnelse og i 80 % af sagerne er annoncen blevet krævet ændret af annoncevirksomhederne.
 • håndtering og udredning af eventuelle racekritiske sager hvor Bullmastiffen er nævnt. Herunder kontakt til parterne i sagen i samarbejde med formanden.
 • udarbejde Raceportræt til DKK's medlemsblad "Hunden"
  NOTE: Udarbejdet i april 2009

PR-kontakten har et underudvalg "PR-gruppen vedr. det proaktivearbejde ifht. DHR" (DHR = Dansk Hunderegister) som blev oprettet i april 2010. Denne gruppe arbejder målrettet på at få stoppet den tilfældige registrering af hunderacer i Danmark; en blandingshund med falsk varebetegnelse, altså en hund købt som en ægte Bullmastiff uden papirer må ikke kunne registreres i DHR som en Bullmastiff.