09.04.20 ENDNU EN AFLYSNING !!!!

Kære alle

Vi håbede til det sidste, men har længe frygtet, at vi ville ende med, at skulle sende denne triste nyhed…

På baggrund af det sidste pressemøde fra statsministeren vedr. COVID-19 har bestyrelsen og udstillingsudvalget valgt at aflyse vores altid hyggelige udstillingsweekend i Vildbjerg den 6. og 7. juni 2020.

Når vi vælger, at gøre det nu, er det bl.a. af følgende hensyn og uvisheder:

- Vi bliver nødt til at tænke på klubbens økonomi og begrænse udgifter, der ikke bliver dækket ved senere aflysning.

- Uvisheden om grænserne bliver åbnet, så vi kan få vores inviterede dommere til landet.

- Uvisheden om vores inviterede dommere må forlade deres landegrænser.

- Ansvaret for at vi følger regeringens anvisninger og begrænser smittespredning.

Det er bare nogle af de ting, vi har haft med i vores overvejelser.

Vi ved, at mange savner at mødes/ses, mange savner udstillingerne og det hyggelige samvær, men når vi ser på, hvor stor en pris, mange må betale i denne COVID-19 tid, så er det en meget lille pris, vi må betale I Bullmastiffklubben, ved at aflyse nogle udstillinger og sætte det sociale samvær lidt på pause.

Vi kan love Jer alle så meget, at når der igen bliver åbnet op for større forsamlinger, så vil vi gøre alt, hvad der står i vores magt, for at lave lidt ekstra udstillinger.

Med hensyn til Winnershowet og titlen, som vi plejer at uddele i Vildbjerg – der har vi besluttet, at vi holder Winnershowet, hvis der bliver åbnet op igen for afholdelse af udstillinger i 2020, rosetterne er købt og leveret, så dem håber vi, at det bliver muligt at uddele.

Husk hvis i har bestilt overnatning til Vildbjerg, at I får aflyst dette.

Vi håber alle på, at vi igen må ses til september, for så er vi selvfølgelig klar til udstilling i Korsør.

Indtil da, pas godt på Jer selv, hinanden, jeres kære og de skønne bullere.

Rigtig god påske til Jer alle.

Bestyrelsen og udstillingsudvalget i Dansk Bullmastiff Klub

PS.: Kasserer Gitte Andersen mangler stadig et par mails fra Jer, der var tilmeldt i Aunslev, for at få tilmeldingsgebyret retur, skal I sende en mail med oplysninger om kontonummer hvorpå pengene skal returneres og de tilmeldte hundes DKK nummer.

Joomla! fejlsøgningskonsol

Session

Profilinformation

Hukommelsesforbrug

Database forespørgsler